Archiv 2015/2016

15/16 14/15 13/14 12/13 11/12 10/11 09/10 08/09 07/08 06/07 05/06 04/05 03/04 02/03

Malíři na zkušené

Pátého ročníku setkání mladých malířů-natěračů v Hlučíně se na pozvání Cechu malířů, lakýrníků a tapetářů ČR 24. května 2016 zúčastnili žáci třídy M2. Z třinácti přihlášených škol to měli na setkání nejdál, téměř přes celou republiku.
Cílem projektu bylo nejen porovnání schopností a dovedností žáků středních odborných škol, ale i výměna zkušeností, seznámení se stylem práce a nápaditostí kolegů, navázání osobních kontaktů a v neposlední řadě propagace oboru.


V doprovodném programu žáci navštívili i pevnostní areál československého opevnění Hlučín-Darkovičky a národní kulturní památku černouhelný Důl Michal s expozicí Průmyslového muzea.


Třídy S1. a M1.Z ve sklárně Moser

31. 5. 2016 navštívili žáci tříd S1. a M1.Z sklárnu Moser v Karlových Varech. Prohlídka byla rozdělená na dvě části – prohlídku muzea sklárny a prohlídku sklářské huti. V muzeu nejdříve viděli film přibližující krásu a jedinečnost sklářského řemesla, pak mohli obdivovat vystavené sklářské výrobky od nejstarší sklářské tvorby po současné kolekce. Ve sklářské huti mohli sledovat přeměnu žhavé masy skla v jedinečný výrobek a obdivovat zručnost a umění sklářských mistrů. Při odchodu někteří žáci předvedli své hudební nadání hrou na skleněnou zvonkohru.

-pz-

M2. a M3.Z v Centru stavitelského dědictví

26. 5. 2016 vyrazily třídy malířů a zedníků na výlet do Plas. V Plasích žáci nejdříve navštívili muzeum, ve kterém si prohlédli expozici stavitelství. Během prohlídky si zopakovali a doplnili znalosti z odborných předmětů a seznámili se s problematikou historického vývoje stavebních prvků, materiálů a konstrukcí.
Z muzea se vydali za zábavou. V areálu Fantasy golfu během hry mohli obdivovat sovy, lvy, tygry, opice a další zvířata zdejší mini zoo.


-pz-

Výlet na Kynžvart

20. května, pro mnohé v závěru školní docházky, se žáci třídy O3.S zúčastnili výletu do okolí Lázní Kynžvart. Mezi atrakce této lokality patří nejen zámek a zřícenina, ale i množství drobných staveb, pramenů a dlaších přírodních pozoruhodností. Nejen díky vydařenému počasí si všichni výlet užili a získali patrně více podnětů, než opakováním k závěrečným zkouškám.


Více obrázků
-ok-

Exkurze žáků třídy S1. na pile v Plané

Ve čtvrtek 19. 5. 2016 navštívili žáci prvního ročníku oboru operátor skladování nejmodernější pilu v ČR - STORA ENSO v Plané. Během přibližně dvouhodinové prohlídky jsme se seznámili s celým výrobním procesem od pořezu kulatiny až po sušení, hoblování a balení řeziva a jeho nakládku do kontejnerů, ve kterých dále putuje k zákazníkům v Austrálii, Japonsku nebo Americe. Exkurzi vedl a velmi poutavým a srozumitelným výkladem doprovázel pan Jaroslav Pajer, kterému tímto velmi děkujeme.

-pz-

Plzeňský korbel 2016

V pátek 13. května se v prostorách plzeňské Gambrinus varny uskutečnil v pořadí již desátý ročník soutěže žáků gastronomických oborů v čepování nealkoholického piva Birell. Naše škola vyslala do soutěže 3 žáky prvního ročníku oboru kuchařské práce. Soutěžním úkolem pro každého z žáků bylo načepovat v časovém limitu 60 sekund pivo o objemu 0,3 l na pákovém výčepním kohoutu a 0,5 l na retro kohoutu Baroko. Dále žáci zpracovali odborný test z historie plzeňského pivovaru, výroby piva a také správné techniky čepování. V konkurenci ostatních 18 soutěžících žáků z gastronomických škol plzeňského regionu obsadil Brian Kuschel pěkné 5. místo, Adriana Stoklasová se umístila na 8. a Lucie Tvarochová na 14. místě.
Za kvalitní reprezentaci školy všem žákům děkujeme.

-ho-

C2.S v Techmanii

13. 5. 2016 jsme vyjeli na výlet do ZOO v Plzni. Kvůli nepřízni počasí jsme ale museli změnit program a v dešti jsme se z nádraží místo do ZOO vydali do Techmanie. Změny programu jsme nemuseli litovat. Prakticky jsme si mohli ověřit některé teoretické znalosti z fyziky, chemie, ale i z odborných předmětů. Kromě jiného jsme si prohlédli expozici Budoucnost na talíři, zúčastnili jsme se show Éčka, vyhráli jsme si s celou řadou exponátů např. v expozici Vodní svět."

-pz-

Český den proti rakovině

Ve středu 11. 5. 2016 se uskutečnil 20. ročník celonárodní sbírky Český den proti rakovině. Tradičně se do této charitativní akce zapojila i naše škola.

Koupí kvítku měsíčku lékařského, tentokrát dárci přispěli na program prevence onkologického onemocnění rakoviny prsu u žen a u mužů. Studentkám oboru ošetřovatel druhého a prvního ročníku se podařilo prodat všechny kytičky (250 kusů) a tím pomoci Lize proti rakovině částkou přes 5000 Kč.

Děkujeme všem, kteří přispěli na dobrou věc.


Návštěva hejtmana

Naši školu 10. května navštívil hejtman Plzeňského kraje pan Václav Šlajs s doprovodem z odboru školství. Prohlédli si prostory školy, zejména odborné učebny, novou kuchyň odborného výcviku i nově zrekonstruované pokoje domova mládeže. Na závěr návštěvy pobesedovali s pedagogy a pracovníky školy o otázkách budoucnosti školství a odborného vzdělávání v Plzeňském kraji a okrese Tachov.


Přátelské setkání

Jarní setkání tří partnerských škol regionu - SŠŽ Planá, Berufschule Wiesau a SHŠ Mariánské Lázně proběhlo za krásného počasí 10. května 2016. Zástupci škol z řad pedagogů a žáků se vydali na společný výlet na přehradu Hracholusky s plavbou motorovou lodí a na návštěvu katedrály v Kladrubech.
Společná setkávání slouží již 24 let nejen k poznávání míst Plzeňska a Horní Falce, ale i navazování nových přátelství v regionu bez ohledu na hranice.Za kulturou

Stalo se již tradicí, že jedenkrát za školní rok jezdíme na dopolední představení do pražského Divadla Na Fidlovačce. Letos jsme měli to štěstí, že 21. dubna jsme mohli být mezi prvními diváky předpremiérového a v Čechách premiérového uvedení inscenace americké hry Magor.
Hlavní představitel Jakub Slach i jeho kolegové Marie Doležalová, Lukáš Rous, Martina Randová, Zdeněk Maryška a další byli tak skvělí, že jsme se celým představením doslova prosmáli.
O divadlo byl již předem enormní zájem. Jelo nás 49, a to jsme museli bohužel další zájemce odmítnout.
V Praze bylo nádherné počasí, takže jarní sluníčko umocnilo prohlídku Václavského i Staroměstského náměstí. Přesně ve 14. 00 hodin se nám podařilo zachytit v plné kráse orloj i se všemi jeho apoštoly. Byli jsme stejně okouzleni jako turisté z celého světa, kteří si tuto památku nadšeně fotili.
Protože i cesta proběhla v naprostém klidu, za což patří poděkování řidiči a zároveň majiteli autobusu panu Vrbovi, byl celý zájezd velmi zdařilý. O tom, že se akce velmi líbila, svědčí i fakt, že již druhý den se mnozí účastníci ptali, kdy zase pojedeme do divadla…

-ach-

Návštěva ve specializovaném skladu

Žáci oboru operátor skladování navštívili 22. dubna specializovaný sklad firmy Fiege, s.r.o. v CT Nová Hospoda. Sklad je specializován na skladování pneumatik nejrůznějších rozměrů a nejrůznějšího použití, celkem na 4 000 položek. Sklad s rozlohou 70 000 m² slouží jako centrální pro Evropu a regionální pro Německo, Rakousko, Česko a Slovensko. Žáci si prohlédli mnoho zajímavé specializované techniky, kterou jinde nevidí, a seznámili se specifickou prací ve skladu.


Více obrázků

Prevence rizikového chování

Žáci celé školy se 19. dubna 2016 zúčastnili nenápadně výchovné akce k posílení prevence rizikového chování. Program Radka Gipsy Bangy s názvem „Když chceš, tak to dokážeš“ poukazuje na problema­tiku drog, kriminality, nesnášenlivosti, ale i zadlužování a nadužívání informační techniky. Zábavnou formou a srozumitelným jazykem nabízí řešení - důvěru ve vlastní schopnosti a síly. Osobní příklad úspěšného skorovrstevníka z obdobného prostředí je pro žáky mnohem důvěryhodnější, než učitelské poučky.


Co si vyzkoušíme, tomu rozumíme

1. dubna 2016 navštívili žáci tříd C2.S, M2. a O2. interaktivní výstavu IQ Roadshow v Městském muzeu v Mariánských Lázních. Potrápili své smysly optickými iluzemi a hrátkami s perspektivou, řešili různé hádanky a hlavolamy. Pokusy s elektřinou si netradiční formou připomněli některé fyzikální zákony.
Na závěr akce Zhlédli v hotelu Hvězda výstavu obrazů Jana Brabence malovaných na kůži.


Skladníci na praxi

Obor operátor skladování patří mezi ty obory, jejichž žáci jsou již během studia odměňováni za produktivní práci. Měsíčně si tak ve 3. ročníku vydělají až 4–6 tisíc Kč. My jsme navštívili provoz logistického centra Hellmann v CTP Nová Hospoda. Žáci, kteří zde vykonávají praxi, zde mohou zůstat pracovat i po vyučení. Vzhledem k tomu, že o žáky tohoto učebního oboru je velký zájem i v ostatních provozech, nezaměstnanost jim rozhodně nehrozí.


Více obrázků

Jarní akce pro učitele školy

Ve čtvrtek 24. března měli žáci jarní prázdniny, ne tak učitelé. Po dopolední poradě se společně vydali na turisticko, kulturně, poznávací výlet. Navštívili vrch Havran s expozicí o Železné oponě i blízký hrad Flossenbürg. Celá akce byla zakončena společným obědem.


Zámecký rendlík

Již 11. ročník kuchařské soutěže se konal v Hostouni ve dnech 17. a 18. března 2016. Z naší školy se zúčastnilo dvoučlenné družstvo, Klára Nováková a Kristina Dokoupilová. Tématem letošního ročníku byla zelenina jako předkrm, krůtí prso v libovolné úpravě a tvaro­hový moučník. Vše v moderní, trendové a zdravé úpravě.

Soutěžící žákyně pod vedením učitelky Bc. Ladislavy Petříkové při­pravily: Tortellini z celozrnné žitné mouky plněné baby špenátem podávané na zelených fazolkách, celerové pyré; Krůtí prso na po­merančích, batáty kaše, červená řepa pečená s tymiánem a rozma­rýnem; Tvarohový dezert s chia semínky doplněný borůvkou a ma­linou. I když se nedostaly na stupně vítězů, získaly krásné čtvrté místo.
Za kvalitní reprezentaci školy a dobré chování v průběhu celé soutěže jim patří veliké poděkování.


Vítání jara

Žáci naší školy se opět veřejnosti pochlubili svou prací. V prostorách městské radnice byly k vidění rukodělné výrobky od těch nejprostších velikonočních motivů až po keramické glazované výrobky žáků základní školy, přes drobné textilní výrobky studentů oboru pečovatelské práce až po nejrůznější pochutiny od kuchařů a cukrářů.

Výstavka byla jako vždy prodejní a návštěvníci akce si tak mohli vyzdobit i vlastní domovy.

-ok-

Velikonoční perníčky již po páté

Ve středu 15. března naše škola pořádala již pátý ročník jarní soutěže ve zdobení perníčků a úpravě slavnostní velikonoční tabule. V letošním roce jsme mimo šesti soutěžních týmů ze středních gastronomických škol plzeňského kraje poprvé přivítali i dvě družstva ze spřátelené Berufschule ve Wiesau. Dovednosti žáků z jednotlivých škol byly velmi vyrovnané a rozhodnout o vítězi nebylo jednoduché. S celkovým počtem 256 bodů se nakonec vítězem soutěže stal tým, který to k nám měl nejdál - ze Sušice. Ceny vítězům předala starostka města Planá Mgr. Němečková, která se této soutěže účastní pravidelně a ve zdobení perníčků je sama velmi zdatná.

Během soutěže zpestřil ředitel SSŽ a ZŠ Mgr. Josef Mára program ukázkou pletení velikonoční pomlázky. Všem účastníkům za předvedené výkony děkujeme a těšíme se na shledání v dalším školním roce.

Ing. Iva Holá

Exkurze do moderního skladu

V pátek 11. března 2016 navštívili žáci třetího ročníku oboru operátor skladování jeden z nejmo­der­nějších skladů v České republice. V logistickém centru v Horních Počernicích se na ploše jednoho hek­taru rozkládá centrální sklad společnosti Alza. Podlahová plocha je ale ještě větší, protože místy má sklad až 3 podlaží. V jiných částech obsluhuje mnohapatrové regály automatický zakladač, který obrovskou rychlostí vyhledává přepravky se zbožím a bez zásahu lidské ruky je ukládá na přepravní pás. Spletitou sítí přepravníků se pak přepravky automaticky pohybují po skladu, postupně se do nich ukládají položky zakázky, až vše končí na balící lince. Přestože jsou mnohé činnosti plně automatizová­ny, pracuje na každé ze dvou směn na 75 skladníků a v předvánoční sezóně i několikanásobně víc. Vždyť také vychystají okolo 1 000 zakázek denně.

Celým provozem od příjmu až po expedici nás provedl supervizor logistického centra pan Jaroslav Mihalič. Celou exkurzi připravil a závěrečnou besedu vedl pan Jaroslav Holý. Oběma velmi děkujeme.

-ok-

Zážitková gastronomie

2. února 2016 se žáci 1. ročníku oboru Kuchařské práce zúčastnili předváděcí akce zpracování čerstvé­ho lososa. Prezentace se ujal kuchař hotelu Krakonoš Ondra Novák, který zručně předvedl jak rybu zbavit šupin, kůže, kostí, jak rybu filetovat a porcovat, odvážnější žáci si mohli práci i sami vyzkoušet. Poté upravil čerstvého lososa nejrůznějšími způsoby - uzením, pošírováním a restováním. Jako příloha se podávalo petrželové pyré a Focaccia Bread. Třešničkou na dortu pak byl dezert Čokoládový fondant.
Den zážitkové gastronomie uspokojil všechny naše smysly a těšíme se na další ukázkový den, tentokrát zaměřený na téma sushi.


Více obrázků
Petříková

ŽATECKÝ CUP 2016

Ve středu 20. ledna 2016 se v Žatci konal VIII. ročník soutěže ŽATECKÝ CUP 2016, ve které žáci středních škol poměřují své dovednosti v čepování piva, míchání koktejlů s použitím piva a v přípravě kávy. Součástí je i teoretický test o výrobě a historii piva.
Naši školu reprezentovali pod vedením Ing. Holé Brian Kuschel z prvního ročníku, který spíše sbíral zkušenosti, a Michaela Schleicherová ze třetího ročníku. Michaela Schleicherová nakonec získala v těs­ném souboji krásné 3. místo s celkovým počtem 43 bodů.
Za umožnění cvičného čepování velmi děkujeme restauraci Stará Sladovna v Chodové Plané a Rybí restauraci v Plané. Michalce k výsledku moc gratulujeme.


Vánoční koncert

V pátek 18. 12. 2015 se konal v kostele Nanebevzetí Panny Marie vánoční koncert. Naše žákyně Veronika Hánová za doprovodu Martiny Nováčkové zazpívala známé vánoční koledy. Obě děvčata připravila návštěvníkům nevšední zážitek. Ten,kdo se koncertu nezúčastnil, může jen litovat.


Vánoční akademie

V čase vánočních besídek si žáci naší školy dokázali, že bavit se lze nejen sledováním fejků a trhlých videí na youtube nebo bloumáním po facebooku. On line přinášíme jen malou ukázku - kdo nebyl, neuvěří.


Vánoční prodejní výstava

Jako již tradičně touto dobou předvedli žáci Středního odborného učiliště a Základní školy v Plané svou práci široké plánské veřejnosti. Ve vestibulu radnice byly 15. prosince k vidění výrobky, které vznikly v hodinách polytechnické a estetické výchovy nejmenších dětí, i profesní výtvory cukrářů, kuchařů, pečovatelek a pokojských. Všechny výrobky si mohli příchozí zakoupit. Součástí výstavy byla i burza knih.


Jazykově vzdělávací pobyt v Rakousku

Koncem listopadu se díky grantu Evropské Unie prostřednictvím Operačního programu vzdělání pro konkurenceschopnost a výzvy č. 56 vydali žáci naší školy poznat rakouský Salzburg a vylepšit si své jazykové dovednosti. Skupina o deseti žácích převážně nástavbového studia strávila šest dní v krás­ném historickém městě, kde se seznámili s památkami a architekturou města jako Mozartův rodný dům, Mirabellské zahrady, Salzburger Dom atd. Rozšířili si znalosti o historii Rakouska i o jeho nejvý­znamnějších osobnostech a panovnících. Díky adventnímu času měli možnost poznat rozdíly i shod­nosti zvyků a tradic v Čechách a Rakousku a užít si krásnou vánoční výzdobu i atmosféru.
Samozřejmě hlavní součástí pobytu byl jazykový kurz vytvořený přímo pro naše žáky, kteří si přivezli domů jazykový certifikát i větší znalosti německého jazyka.


Den otevřených dveří

Ve čtvrtek 26. listopadu 2015 se za plného provozu konal Den otevřených dveří.
Návštěvníci školy si mohli prohlédnout učebny v budově školy v Kostelní ulici i na odloučených pracovištích v Bezdružické a Jateční ulici a setkat se žáky i učiteli naší školy. V jedné učebně byl připraven přehled učebních oborů a přívětivá paní učitelka Ječmenová.
Její celodenní výkon zaslouží obdiv a poděkování. Děkujeme též žákům, kteří se ujali role průvodců.


Jazykově vzdělávací pobyt na jihu Anglie

Na konci listopadu se žáci naší školy vydali na sedmidenní poznávací a studijní pobyt do Anglie, který umožnil grant Evropské Unie prostřednictvím Operačního programu vzdělání pro konkurenceschopnost a výzvy č. 56. Skupina deseti žáků měla možnost absolvovat jazykový kurz, který zakončili všichni úspěšně certifikátem. Dále žáci poznávali jižní pobřeží Anglie, takže viděli známá místa v Brightonu, navštívili námořní muzeum, přístav a loď admirála Nelsona HMS Victory v Portsmouthu, ale užili si i moře a přírody, například při výletě na Seven sisters, což jsou obrovské vápencové útesy. Samozřejmě nechyběla návštěva Londýna, kde strávili celé dva dny a mohli vidět významné památky jako Buckingham Palace, Piccadilly circus, Trafalgar Square, London Eye, Tower Bridge a další. Díky ubytování v hostitelských rodinách se seznámili i se zvyky, stravováním, názory a mentalitou Britů.


Techmania

Žáci oborů K2.P, K1.A a C1.O se zúčastnili dne 10. 11. 2015 exkurze do Techmanie v Plzni. Science centre jim nabídlo celkem 250 interaktivních exponátů s prací filmařů (Filmohraní – možnost natočení si vlastního filmu, 62 kamer), s fyzikálními zákony apod. Byly zde hlavolamy, možnost vyzkoušet vlastní sílu, sluchovou paměť, rychlost běhu, mozky zvířat a člověka. Vyzkoušet co dokáže voda, pohrát si s optikou, otestovat zábavnou formou zákony mechaniky a další přírodní zákony. Žáci si ověřili své teoretické znalosti na vystavovaných exponátech prakticky. Zároveň se zúčastnili prezentace „tekutý dusík“ a „parní stroj“. Prošli si i expozici Vesmír, opět vyzkoušeli interaktivní exponáty a obohatili si vědomosti o nové poznatky.
Všichni si výlet moc užili a odjížděli domů spokojeni.


Více obrázků
PT

Kooperativní vyučování

Vyučovací proces už zdaleka není jen o tom, že vyučující přednáší a žáci znuděně poslouchají. U nás se z žáků stávají zapojení aktéři, které učení opravdu baví. Při skupinové výuce se žáci ve třídě rozdělí do několika skupin, ve které jsou hodnoceni jako celek. Jsou tak vedeni ke spolupráci, vzájemné komunikaci, schopnosti vyjadřovat a obhajovat své názory. Učí se být zodpovědní za své výsledky, ale i výsledky celé své skupiny, a to před sebou, ostatními spolužáky i učitelem. Vedle samostatné práce tedy zvládají běžně pracovat ve dvojicích, čtveřicích i větších skupinách. Ve skupinách se vyskytují i žáci se specifickými poruchami učení. Učitel dbá na to, aby v každé skupině byl žák, který bude vhodný jako mluvčí a koordinátor žáky utvořené skupiny.

PT

Posvícení ve škole 2015

Po loňské premiéře i letos proběhlo ve spolupráci s městským úřadem a Kulturním okrašlovacím spolkem v SOU v Plané v sobotu 7. listopadu 2015 Posvícení ve škole.
Pro příchozí si žáci a učitelé školy připravili Svatomartinskou husu, ochutnávku vín s odborným výkladem, prezentaci tvorby oboru cukrář a další dobroty a pochutiny včetně něčeho na zahřátí. V doprovodném kulturní programu se mimo jiné představila i hudební skupina The Dixie Hot Licks z Plzně nebo parkurová exhibice BREAK OUT z Bezdružic. Pro nejmenší díváky přijelo zahrát loutkové divadlo Toy Machine z Prahy.
Věříme, že všichni účastníci se ztotožní s heslem školy: „I školu můžete mít rádi.“


Více obrázků

Burza pracovních příležitostí v KD Peklo Plzeň

V jeden mrazivý školní den, a to 20. 10. 2015, se žáci tříd S3. a O3. vydali s paní Loužnou a panem Kasíkem navštívit Přeshraniční burzu pracovních příležitostí pod záštitou Hospodářské komory Plzeň do kulturního domu Peklo. V prostorách kulturního domu se sešlo na 30 vystavovatelských firem z různých oborů a oblastí. Naši žáci tak získali rozhled, jaké obory a práce jsou v současnosti žádány, a sami si mohli vyzkoušet, jaké to je mluvit se zástupci firem. Nabízela se pracovní a výuční místa nejen v logistice, průmyslu, ale také v ošetřovatelství a informační a kariérní pomoc Plzeňského úřadu a Hospodářské komory.

Získali jsme všichni nové kontakty, o které budeme dále pečovat a rozvíjet je.

V. Kasík

Zahájení školního roku

První školní den jsme v našich řadách přivítali 96 nových žáků učebních oborů cukrář, kuchařské práce, ošetřovatel, pečovatelské služby, provozní služby, skladník, zednické práce a malířské a natěračské práce a 26 žáků nástavbového maturitního oboru podnikání. Pracovníci vedení školy obešli všechny třídy a stu­dentům popřáli úspěšný průběh i budoucí ukončení studia.


15/16 14/15 13/14 12/13 11/12 10/11 09/10 08/09 07/08 06/07 05/06 04/05 03/04 02/03